Úroky u hypoték klesly na nový rekord. Zřejmě naposledy

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů klesly v červnu na nové historické minimum. Podle analytiků ale zároveň končí období, během kterého sazby padaly i o desetiny procentního bodu.

V květnu poprvé hypotéky prolomily hranici tří procent, když průměrná sazba dosáhla 2,96 procenta. V červnu se průměrná sazba dostala ještě o setinu procentního bodu níže na 2,95 procenta.

Vyplývá to z nejnovější statistiky Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot v nově uzavřených smlouvách.

Měsíční splátka průměrné hypotéky ve výši 1,6 milionu korun, pokud si zájemce zvolí dvacetiletou splatnost, tak nyní činí 8834 korun. Noví klienti tak „ušetří" 2200 korun měsíčně oproti těm, kteří si stejnou hypotéku vzali například před pěti lety s úrokem 5,53 procenta.

Další růst oproti květnu zaznamenaly počty i objemy nově sjednaných hypotečních úvěrů. Přesto 10 613 hypoték v celkovém objemu 17,266 miliardy korun zůstává stále za rekordním červnem roku 2007.

Čtvrtinu až třetinu nových smluv přitom podle expertních odhadů tvoří refinancované hypotéky, které banky zatím nereportují odděleně od hypoték skutečně nových.

V červnu mírně vzrostla také průměrná výše hypotéky - aktuálně činí 1 626 826 korun.

více zde

Hledáš bydlení?

Zadej město nebo ulici:

Novinky, aktuality

Reality bez rizika

Množství nešťastníků, kteří se obrátili na Asociaci realitních kanceláří České republiky, a většinou, když už bylo pozdě, toto sdružení motivovalo k vytvoření stránek s důležitými informacemi pro spotřebitele.

Investiční byt: Způsob jak uložit a zhodnotit své úspory

Kdo by se nechtěl stát rentiérem s pravidelným měsíčním příjmem bez práce? Představa trvalého zajištění včetně důchodu je krásná, ale investovat je třeba vždy s rozmyslem.