Daň z převodu nemovitosti má začít platit kupující

Praha - Daň z převodu nemovitosti bude od ledna platit zřejmě výhradně kupující, nikoli prodávající, jak je to nyní, kdy kupující za odvod daně pouze ručí.

Změnu má zavést návrh nového zákona o dani z nabytí nemovitých věcí, který ve čtvrtek až napodruhé schválila Sněmovna. Novelu předloženou bývalým ministrem financí Miroslavem Kalouskem nyní posoudí Senát.

Sazbu daně předloha nemění. Od letoška je čtyřprocentní, o procentní bod vyšší než v minulosti.

Ministerstvo financí si od změny plátce slibuje mimo jiné vyšší účinnost při výběru daně a její snazší vymahatelnost. Uvádí například, že nabyvatel nemovitosti nyní nemá jistotu, zda nakonec nebude daň platit on jako ručitel, pokud ji prodejce nezaplatí.

Za nemravnou označil daň z převodu nemovitosti nezařazený Michal Doktor (Jihočeši 2012), předloha podle něho navíc nepřímo zavádí cenové mapy. "Přímým důsledkem bude zvýšení daňového břemene," řekl Doktor a vyzýval pravicové poslance, aby pro normu nehlasovali.

Proti Doktorovým výtkám se ohradil Kalousek. Zvýšení daňového břemene v souvislosti s předlohou je podle něho vyloučeno, daňovou zátěž prý naopak snižuje. "Jediné, co přináší změna, je odstranění nekomfortního a v řadě případů nebezpečného ručení," uvedl Kalousek. Kalouskovy argumenty podpořil jeho nástupce na ministerstvu Jan Fischer, který doporučoval normu schválit.

Nová předloha u staveb pro bydlení a rekreační účely zruší nutnost pořizování znaleckého posudku jejich ceny. Finanční úřad nově vyměří poplatníkovi daň ve výši tří čtvrtin ceny místně obvyklé. Plátce, který by s tím nebyl spokojen, si ale bude moci nechat znalecký posudek zpracovat a daň bude stejným způsobem vyměřena na jeho základě, pokud bude pro poplatníka výhodnější. Náklady na pořízení posudku se navíc budou odečítat ze základu daně.

Předloha také mění některá osvobození od daně. Například z ní vypadla osvobození, která byla zavedena v 90. minulého století v souvislosti s ekonomickou transformací. Jde například o převody v souvislosti s privatizací státního majetku. Osvobození naopak nově zahrne nabytí vlastnictví nemovitosti uživatelem na základě finančního leasingu.

Na druhý pokus

Poslanci o předloze hlasovali dvakrát, napoprvé ji neschválili; nehlasovali někteří občanští demokraté. "Právě jste pohřbili občanský zákoník. Je to rekodifikační zákon. Kdo hlasoval proti, pohřbil účinnost občanského zákoníku od ledna 2014," řekl plénu exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Hlasování potom zpochybnil Tomáš Chalupa (ODS). Přijetí předlohy umožnili při druhém schvalování sociální demokraté, někteří z nich nehlasovali a snížili tím potřebné kvorum.

 

8. 8. 2013

 

zdroj: aktuálně.cz 

Hledáš bydlení?

Zadej město nebo ulici:

Novinky, aktuality

Reality bez rizika

Množství nešťastníků, kteří se obrátili na Asociaci realitních kanceláří České republiky, a většinou, když už bylo pozdě, toto sdružení motivovalo k vytvoření stránek s důležitými informacemi pro spotřebitele.

Investiční byt: Způsob jak uložit a zhodnotit své úspory

Kdo by se nechtěl stát rentiérem s pravidelným měsíčním příjmem bez práce? Představa trvalého zajištění včetně důchodu je krásná, ale investovat je třeba vždy s rozmyslem.