Zbraň na podvody v katastru: O změně už se dozvíte včas

Vlastníci nemovitostí získají důslednější informace o změnách v zápisech jejich domů nebo pozemků do katastru. Měli by tak být lépe ochráněni před podvodnými převody svých nemovitostí.
 

Změnu ve čtvrtek schválila sněmovna, když přistoupila na senátní úpravy katastrálního zákona. Normu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

Katastrální úřad by podle senátních úprav směl vklad do katastru provést až dvacet dnů po tom, co dá vlastníkovi nemovitosti o tomto kroku vědět - aby získal majitel čas na případné námitky.

Informaci by mu měl přitom úřad zaslat do 24 hodin v listinné podobě, nebo na vyžádání také e-mailem, případně formou krátké textové zprávy na mobilní telefon. To má lépe ochránit vlastníky nemovitostí, kteří se nezdržují v místě trvalého pobytu třeba kvůli pobytu v nemocnici.

Exministr zemědělství Petr Bendl (ODS) tyto změny odmítl s tím, že zápisy do katastru se tím o měsíc prodlouží.

Zastánci této normy chtějí zamezit případům, kdy by účastník řízení například zneužil nebo padělal plnou moc k zastupování vlastníka nemovitosti, nebo se za něj vydával. Bendl již dříve přiznal, že takových případů, kdy se za vlastníka vydával třeba nájemce, je zhruba 60 ročně na milion změn v katastru.

Nový katastrální zákon souvisí s přijetím nového občanského zákoníku. Do katastru se má začít zapisovat i patnáct nových věcných práv k nemovitostem, která dosud neexistovala a která zavedl zákoník. Nově se má zapisovat také právo stavby, které umožňuje postavit stavbu na cizím pozemku, nebo pacht.

více zde

Hledáš bydlení?

Zadej město nebo ulici:

Novinky, aktuality

Reality bez rizika

Množství nešťastníků, kteří se obrátili na Asociaci realitních kanceláří České republiky, a většinou, když už bylo pozdě, toto sdružení motivovalo k vytvoření stránek s důležitými informacemi pro spotřebitele.

Investiční byt: Způsob jak uložit a zhodnotit své úspory

Kdo by se nechtěl stát rentiérem s pravidelným měsíčním příjmem bez práce? Představa trvalého zajištění včetně důchodu je krásná, ale investovat je třeba vždy s rozmyslem.