Co dělat, aby vás realitní kancelář neobrala o peníze

Kolik stojí služby realitních kanceláří a co všechno zahrnují? Proč platit provizi až nakonec? Proč peníze neskládat na účet realitní kanceláře? Jak se vyhnout možným rizikům ztráty peněz?

 

Provize realitní kanceláři

RK si za zprostředkování prodeje nemovitosti účtují provizi obvykle ve výši okolo 5 % z ceny nemovitosti. Jde-li o dražší nemovitost, může být provize i nižší, u levnějších nemovitostí bývá naopak nastavena její minimální výše (nejčastěji 50 000 Kč). Provizi by měl RK zaplatit prodávající, ovšem ne vždy tak tomu je (viz dále). Co všechno provize pokrývá, by mělo být jednoznačně stanoveno ve zprostředkovatelské smlouvě, což je dokument, který RK uzavírá s prodávajícím (více v článku Jak nenaletět realitní kanceláři).

Než tuto smlouvu podepíšete, zjistěte si, jaké položky uhradí RK ze svojí provize a co půjde z vaší kapsy. Optimálně by RK měla financovat inzerci, vypracování veškerých smluv, zajištění znaleckého posudku nemovitosti (samotný odhad však většinou platí prodávající), výpis z katastru nemovitostí a snímek z pozemkové mapy.


více zde

Hledáš bydlení?

Zadej město nebo ulici:

Novinky, aktuality

Reality bez rizika

Množství nešťastníků, kteří se obrátili na Asociaci realitních kanceláří České republiky, a většinou, když už bylo pozdě, toto sdružení motivovalo k vytvoření stránek s důležitými informacemi pro spotřebitele.

Investiční byt: Způsob jak uložit a zhodnotit své úspory

Kdo by se nechtěl stát rentiérem s pravidelným měsíčním příjmem bez práce? Představa trvalého zajištění včetně důchodu je krásná, ale investovat je třeba vždy s rozmyslem.